www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Меню

Галерия

Списък от албуми :: Последно качени :: Последни коментари :: Най-гледани :: Най-високо оценени :: Търсене

Галерия > Лични албуми > Йордан_13 
ИМЕ НА ФАЙЛА  +   - 
ДАТА  +   - 
P9010070_2-1.jpg
P9010070_2-1.jpg
P9010070_1-1.jpg
P9010070_1-1.jpg
DSC_0463-1.jpg
DSC_0463-1.jpg
DSC_0537-1.jpg
DSC_0537-1.jpg
DSC_0274-1.jpg
DSC_0274-1.jpg
P7220064.JPG
P7220064.JPG
P7220062.JPG
P7220062.JPG
P9110045.jpg
P9110045.jpg
znakdogandjika.jpg
Знак Доганджикя.jpg
Chukxt na Tor - Sitovo&runicheski nadpis1.jpg
Chukxt na Tor - Sitovo&runicheski nadpis1Настоящата диаграма е част от студията „Щутград – столицата на царство Йотунхайм” и служи за онагледяване на определена идейна част от него. В нея е представен скален стълб, под формата на каменен чук, от местността „Усторец” край село Ситово, Община Родопи с трирунен надпис под него, състоящ се от руните на Старшият Футарк - Сол (Слънце, огън, мълния), Гийфу/Гебо (Дарът на времето, съюзр хармония и равновесие) и руна Ийс/Иса (спри, съхрани). Почти същият Т-образен чук-стълб, символ на Тор е изобразен на рисунка (голяма 1,80 м) с рунически посветителски надпис около него и почти същият трирунен надпис в основата, но вертикално разположен и успоредно на стълба, съществува в град Аби, на 1 км източно от град Алберга в историческата провинция Сьодерманланд в Швеция (http://www.arild-hauge.com/arild-hauge/se-rune-aeby-vaestermo.jpg ). Разликата между него и ситовският е в това, че местата на две от руните в надписа са разменени като руната Иса (I) в шведският трирунен надпис е поставена в центъра му, а третата руна е Нийд (а не Гийфу/Гебо) и заема мястото на Ийс/Иса. Трябва, обаче да отбележим, че както Нийд, така и Гийфу са руни свързани с Времето и макар, да изразяват различни негови аспекти, това определено е повлияло на близкото им калиграфическо изписване. Сходството между рисунката на чука с трирунният надпис от град Аби в Швеция и скалният стълб от Ситово с трирунният надпис в подножието му е повече от очевидна и говори, че и двете изпълнения са в рамките на една и съща посветителска традиция, изобразяваща бог Тор. Тази находка е едно от ключовите доказателства за изложената в студията теза за Щутград при село Ситово, България като столица на царството на йотуните (великани) Йотунхайм, засвидетелстван в скандинавските саги и връзката му с бог Тор като единственият ас, който успява да достигне до (Щ)утгард и да убие неговият цар Трим . Тук трябва да отбележим, че думата „Мьолнир” ( на днешен български „мълния”) в старите скандинавски и норвежки диалекти означава, едновременно както „чук”, така и „камък, скала” (или просто „каменен чук”, инструмент от камък), точно каквото представлява и каменният стълб в местността „Усторец” край село Ситово.
Трирунният надпис от село Ситово, България изсечен под каменният стълб-чук, има в общия смисъл на рунното тълкуване, следното значение „Нека равновесието създадено от Слънчевата Сила бъде съхранено”. Това равновесие, може да бъде както равновесието на силите в природата, които не позволяват доминацията на хаоса и разрушението на формата, така и хармонията във взаимодействието на три свята, олицетворени чрез трите руни в надписа – света на светлите елфи Алфхейм (руна Сол), света на боговете Аси (Асгард) (руна Гийфу/Гебо) и света на ледът, студът, мъглите и мрака Нифелхайм(руна Иса/Ийс). Тази хармония на тези три свята, съвсем явно е създадена чрез чукът Мьолнир (Мълния) и е установена като закон от Тор. Затова в центъра на тази равновесност, между Алфхейм и Нифелхейм стои Асгард и неговото значение в случая е на „свещено гумно” и същевременно на филтър, който арбитрира тяхното взаимодействие, така, че то да не поражда конфликтност. Скандинавската митология дава малко познание за спецификите и конкретните взаимодействия на световете с небесен характер и световете с хтоничен/подземен характер, но от трирунният надпис от Ситово става ясно, че техните взаимодействия и понякога конфликтност са повече от сложни. Вероятно стълбът-чук и надписът под него са били изсечени за да ознаменуват победата на Тор над йотуните от (Щ)утград и възвръщането на чука Мьолнир, обратно в ръцете на Асите. Не можем да изключим, обаче стълбът и надписът да представят и неотбелязани в скандинавската митология демиургични функции на бог Тор.
При трирунният надпис от град Аби, провинция Сьодерманланд в Швеция, вдясно в основата на изображението на чука на Тор имаме взаимодействие между три свята - Алфхейм (руна Сол), Нифелхайм(руна Иса/Ийс) и Йотунхейм (руна Нийд), като Алфхейм и Нифелхайм, тук взаимопроникват, а Йотунхейм носи Съдбовността на това взаимопроникване. Взаимодействието на тези два свята се дефинира от Съдбовността, която носи Йотунхейм и същевременно създава такава. Затова този трирунен надпис, отделно от посветителният такъв изписан върху кръговата извивка на тялото на змията (както всички подобни рунни надписи от провинция Сьодерманланд), може да бъде тълкуван в следният смисъл: „ Само приложената Слънчева Сила може да спре действието на Съдбата (трите норни)”. В този смисъл „чукът Мьолнир”, който Тор притежава може да се разглежда като магическо средство (вид амулет) за въздействие върху Съдбата, което да спре временно действието или да предпази човека от лошите аспекти в неговият съдбовен път, но не и да ги отмени. Промяната им е дело на самият човек.

На територията на Североизточна България, образът на асът Тор можем да срещнем усвоен и съхранен като Железният Баща (Демир баба), а в самото село Ситово (Родопи), отделни негови аспекти са представени и съхранени чрез функциите и образите на св. Илия и св. Атанас, но е възможно по-нататъшните изследвания да открият и друго неподозирани негови страни и аспекти.
Prehodxt_mreja_runi_Mednikarovo.jpg
Prehodxt_mreja_runi_Mednikarovo
tau_cross1.jpg
tau_cross11 коментара
tau_cross.jpg
tau_cross
Tau_o-v Tori.jpg
Tau_o-v ToriИ от ирландския о-в Тори, на когото казват, се е намирало седалището на краля на фоморите с доста интересното име Балор
Tau_o-v Majorka.jpg
Tau_o-v MajorkaА това е доста по- съвременния му аналог от о-в Майорка.
Sveshten stxlp Tao s ploshtadka2_pod Kunigor.JPG
Sveshten stxlp Tao s ploshtadka2_pod Kunigor
P1010127.JPG
P1010127Третото ниво е най-интересно. То е достъпно, макар и трудно. На него с изненада откривам, Т-образен олтар или така наречения "кръст Тау или Таули". Изключително древен символ, открит още на о-в Тори, едно съвсем неслучайно име и остров Майорка.
DSC_0260.JPG
DSC_0260Второто ниво е недостъпно, поне за мен. Там тези две скали оформят сцена на двама прегърнати влюбени, на съпружеска двойка.
Dolmen_Cournols.jpg
Dolmen_CournolsАналогът му от Ирландия.
P1010105.JPG
P1010105
Dolmen s padnala liava stena_pod Kunigor.JPG
Dolmen s padnala liava stena_pod Kunigor
P1010100.JPG
P1010100Под него се намира изсечен в скалите протодолмен, който е представлявал малка скална стая. За съжаление лявата му каменна стена е зверски изкъртена. Ясно се вижда, от снимката, как е стояла тя и какво е представлявал долмена. Подобен аналог има в Ирландия край Курнолс.
DSC07841.JPG
DSC07841Това вероятно е олтарния камък, на най-ниското, първо ниво.
P3100203.jpg
P3100203Масивът е тристепенен, като всяка степен, вероятно представлява светилищно ниво.
P1010079-1~0.JPG
P1010079-1Този скален масив се намира току до разклона за Ситово и Лилково, на водосбора на двете реки и изключително добре се вижда от Ситовския надпис.
25 файл(а) в 1 страница(и)



[ xcGallery powerd by dev.xoops.org ]