Тази снимка е на изключителен образец на християнското изкуство от Кремиковския манастир, съвсем близо до София. Според мен, иконографията в този манастир е достигнала един от най-големите си върхове.
За празника: Именници: Ангел, Ангелина, Михаил, Гавраил, Радка, Райна, Огнян, Пламен, Емилия, Емил. Обредна трапеза: обреден хляб, червено вино, овче месо. Християнският празник Събор на Свети Архангел Михаил, наричан от народа “Рангеловден” или “Хрангеловден”, се почита на 8 ноември, тъй като това е деветият месец след създаването на света, считано от март. Отбелязването му от църковния календар е свързано и с представата за деветте ангелски чина, разпределени в три последователни йерархии - горна, средна и долна. Християнската църква въвежда този празник, за да противодейства на юдеите-еретици, които по някои канони на Стария завет изпадали в идолопоклонничество и езическо преклонение пред слънцето, луната и звездите и смятали, че ангелите са създатели на видимите твари и че са по-висши от самия Христос. С утвърждаването на празника православното духовенство налага идеята за появата на деветте ангелски сана в деня на Страшния съд, който се нарича “Ден осмий”.
Празник в чест на съборното единство на ангелските чинове.
Ангелите са безплътни сили или духове, служители на Бога и пазители на човеците (Евр. 1,14). Съобразно служението на Бога и отношението им към човеците, ангелите се явяват в 9 чина по три лика или разряда.
Първият, най-горният чин, са серафими, херувими и престоли (Ис. 6,2; Бит. 3,22; Кол. 1,16)
Вторият чин са господства, сили и власти (Кол. 1,16; 1Петр. 3,22).
Третият чин са начала, архангели и ангели (Кол. 1,16; 1 Сол. 4,16; 1Петр. 3,21)
Пръв из първоангелите е Архангел Михаил (което значи - "Кой е като Бога".) Той е вожд или архистратиг на безплътните сили.
Архангел Гавриил - ("сила Божия") - е вестител на Божиите спасителни тайни.
Един от първите ангели - Деница (Ис. 14,12) се възгордял и с падането си увлякъл множество други безплътни сили и тъй се е появило злото. Злите духове - демоните, са станали такива поради злоупотреба със свободата.
Църквата се обръща с молитва към ангелите да ни закрилят и пазят от изкушенията на злите духове. Всеки човек, член на Църквата, има ангел пазител (Мат. 18,10).
Тропар, глас 4
Архистртизи на небесните войнства, молим Ви винаги ние, недостойните, с вашите молитви да ни оградите под крилата на Вашата невеществена слава, съхраняващи нас прикланящите се и прилежно викащи: избавете ни от беди като чиноначалници на горните сили.
(Пространен православен месецослов. Издателство Тавор,1998)
Ако трябва да се каже с няколко думи - Свети Архангел Михаил е символ на непрестанната борба със Злото, закрилник е на всички Воини Христови и е застъпник на всеки, който търси Истината. В Българската история, го свързваме най-вече с явяването му на нашия Благоврен цар Ивайло, когато го подтиква да поведе Народа ни на бунт срещу татарите, при които достигаме връх в унижението ни , като нация, когато баща и син, последователно се възкачват на Българския престол - Ногай и Чака....Ето защо,задължително на този ден трябва да се почита паметта на този наш благоверен цар - Ивайло, Светла му памет!
|