"Съвсем правилно е предположението, че счупените хромели не са прищявка на времето, варварско действие на зложелатели, а част от свещен обряд, извършван на върха, в града. Счупването на хромелът/мелницата е съществуващ митологичен сюжет в скандинавските саги и в “Одисея” на Омир. В Скандинавието я срещаме в старонорвежкото стихотворение “Песента на Гроти” (Grottasöngr
https://en.wikipedia.org/wiki/Grottas%C3%B6ngr ) , в което две великанки Феня и Меня са купени като робини от датският крал Фроди. Те били вързани за една вълшебна каменна мелница и били заставени да я въртят без почивка, произвеждайки за краля злато, мир, изобилие, всичко каквото той пожелае. И колкото повече произвеждали, толкова повече кралят не спирал да иска все повече и повече богатства от тях. Великанките се разгневили на Фроди и запявайки “Песента на Гроти”, с голяма ярост започнали да въртят мелницата, толкова бързо, че валовете на мелницата се пропукали, смилащият механизъм се строшил и магическият камък се счупил на две.
Сходен е и сюжета в Двадесета песен от “Одисея” (“Произшествия преди избиването на женихите”), където 12-сет робини прислужват на женихите в дома на Одисей, мелейки на ръчни хромели ечемика и пшеницата за храната на пировете им."
https://www.voininatangra.org/modules/ipboard/index.php?act=ST&f=11&t=4056&s=13df139620558ff258cd665875e08c12