www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Химна "Прощание славянки"


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Химна "Прощание славянки"
Йордан_13
Публикувано на: 26.5.2023, 11:41
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 494
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



https://www.youtube.com/watch?v=fZ2iB5pklZQ...uuwCIKyuAl89B7Y

Историята на един марш!
Иван Велчев

Най-популярният марш в света безспорно е „Прощание славянки”! Мнозина още мислят, че той е създаден за руската армия и е посветен на руската жена, но не е така.
Защо този марш е така обичан по света, един капелмайстор отговаря така:
"В него има някаква магнетичност, каквато има в усмивката на Мона Лиза!”
На 5 октомври 1912 година започва Балканската война ,в която българската армия мобилизира над 600 000 български мъже, които се бият на различни фронтове и жънат победи над Турция!
Това е българската „отечествена” война!
Тя предизвиква бурни реакции в целия свят и особено в Русия, където се записват стотици доброволци.
Роднини на воините от 122-ри Тамбовски пехотен (мускетарски) полк , стражаващ се в Руско-турската война, също заминават доброволци за България.
Никому неизвестният щабен тръбач от VII Тамбовски кавалерийско полк, 28-годишният Василий Агапкин, е въодушевен от победите на българската армия над армията на турската империя и той замисля да създаде свой марш.
За него няма нищо по-тъжно от раздялата на българските воини с техните майки, сестри, жени, любими… И той създава марша ”Прощание славянки”!
За първи път маршът е изпълнен в град Тамбов по време на строеви преглед през 1912 година.
Само за месеци той набира огромна популярност със своята мелодичност, напевност, темброво-динамичен контраст и плавност.
През 1915 година е издадена и първата грамофонна плоча с този марш. След това плочите се разграбват като топли пирожки, а маршът придобива световна известност!
Първоначално маршът се изпълнява само като мелодия, без думи. Текстът (или по-точно текстовете) са написани по-късно. Нещо повече – по време на Първата световна война, на Октомврийската революция от 1917 година и Гражданската война, маршът се ползва с огромна популярност и сред белите и сред червените. Под името „Сибирски марш” се изпълнява в частите на адмирал Колчак!
Днес този марш се счита за шедьовър в световната музикална култура и нещо като музикална визитна картичка на Русия.
Маршът е обявен за официален химн на Тамбовска област.
Всяка година там се провежда международен фестивал на духовите оркестри, посветен на този марш!
На фестивала през 2012 година в град Перм, Владимир Шишкин – внук на Василий Агапкин, изпраща до организаторите писмо от неговата майка - Аза Свредлова (Агапкина), в което се казва: "Много сме радостни, че този фестивал започна и завърши с марша, който дядо ми е написал още през 1912 г. за ознаменуване на Балканската война”!
Всички паради в Русия, в т.ч. и най-важният: този на Червения площад на 9-ти май, започват с „Прощание славянки”!
Под неговите звуци заминават международните влакове от Москва и кораби по Волга.
А какво става с Василий Агапкин?
На 7 ноември 1941 година на Червения площад се провежда историческия военен парад, от който войските директно заминават за фронта.
През 1951 година, по слуха на Василий Агапкин, е настроена мелодиката на Спаската кула на Кремъл.
Василий Агапкин умира през 1964 и е погребан във Ваганковото гробище в Москва.
Всеки, който е добре запознат с консервативните руски традиции знае, че това е огромно признание, като се има предвид, че там са погребани най-известните руски синове и дъщери: Владимир Висоцки, Сергей Есенин, Булат Окуджава...
На паметника на Василий Агапкин са изсечени нотите от първите тактове на „Прощание славянки”!

https://www.youtube.com/watch?v=luSnOiYD-oE

Йордан Стайков
преди 1 секунда
Потому что, етот гимн создан в Дунайской Болгарии через 1912 году по времени Балканской войне. Поетому, совсем нормална из-за чего для волжской болгарки вполне нормально ее петь. Вы называете их татарами, а мы называем их волжскими болгарами.
k sam
преди 1 година
Интересный факт: Прощание Славянки. Поёт татарка. Этот гимн заставлял узбека ли, грузина, русского ли или эвенка драться за свой дом до последней капли крови. Этот гимн в генах у огромного количества народов. И мы победили. Низкий поклон всем народам СССР. Кто строил его и защищал. Вспомните мои слова, когда увидите проявление нетерпения и несправедливости на национальной почве. У нас общая история, усмирите свои обиды. Проявите почтение к своим делам, которые делили один кусок хлеба, замерзая в окопах, вытаскивали друг друга из под пуль. Пусть останется в ваших сердцах только гимн "Прощание Славянки". Гимн справедливости, гимн с которым ваши отцы и деды защищали ваши семьи и ваш дом. Мира вам, братья!



PMEmail Poster
Top
anti666
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 345
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



За тази песен бях писал още преди години;
https://www.voininatangra.org/modules/ipboa...opic=4000&st=15

Относно песните и обичаите там, препоръчвам да обърнете особено внимание на културата, обичаите и песните на кубанските казаци. Защото именно на тази земя там до 15и век са били остатъците на Велика България
https://www.voininatangra.org/modules/xcgal...9101&fullsize=1
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 494
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (anti666 @ 2.6.2023, 3:44 )
За тази песен бях писал още преди години;
https://www.voininatangra.org/modules/ipboa...opic=4000&st=15

Относно песните и обичаите там, препоръчвам да обърнете особено внимание на културата, обичаите и песните на кубанските казаци. Защото именно на тази земя там до 15и век са били остатъците на Велика България
https://www.voininatangra.org/modules/xcgal...9101&fullsize=1


To, те хазарите, този мой коментар за Дина Гарипова го изтриха в Тубата, тихомълком smil4341944e6b0c8.gif Нищо, че сме го споменавали, ние непрекъснато трябва да ги изваждаме тези неща, отново и отново, да ги представяме пред русофилите и русофобите smil4341944e6b0c8.gif да им ги навираме в очите и да ги представяме под различен ъгъл. Трябва да се осъзнае Българството в неговата многостранност и многообразие! Това е нашият мъдър отговор на глобализма, интернационализма и колониализма. Много добре ми дойде в Годината Куян тази идея и тя е много същностна. Защото един Костадинов, например с неговия учебник по история, виждаме, как представя българите, едностранчиво и бедно, като некви върли християни дали на славяните писменост и култура. Дали сме им отрова, ама нейсе, това ще се разбере, по-нататък. Ние трябва да представим Българството в неговата пъстра палитра и така ще подавим чифуто-саксонския глобализъм. Българството е, което е, това е Човечеството! smil4341944e6b0c8.gif Мен например, много ме докосват песни като като "Балтърган", "Керяшенски момичета", "Тала-тала", "Защо сутринта идва толкова бързо" и т.н., абе, може би имам гени оттам, идващи от някой от родовете влизащи в клетъчната ми генеалогия, казашките, не толкова, но важното е всичко Българско да се представи, да се навре в мозъците на безмозъчните русофили и русофоби. Те са безмозъчни! Плужеци, голи охлюви! Това, което докосва, най-дълбоко е песента, песенността, не обичаите. Обичаите идват след това. Песента докосва, най-дълбоко и храни душевността. Затова, неслучайно ги подбирам и публикувам тези песни, защото идеята ми е за един велик песенен български събор, първом в Дунавска България, (след това можем да го въртим по Евразия, на следващите години, циклично), наши подбрани народни певци и певици и техни, поканени тука с подбрани техни и наши песни, които да ни докосват и събират като общност. Затова Винкела и НФСБ, опитаха нещо подобно с обичаите, но нещо не им се получи, защото обичаите вече са като театрални постановки, нямат свещеността и оттам, не може да бъде усетено Българското, но песните, все още държат свещеност. А и те, трябва да бъдат подбрани внимателно, защото и те, като нас, пеят, какво ли не smil4341944e6b0c8.gif
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
Любомир 10/12/2024
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020