www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Заговезни


  Reply to this topicStart new topic

> Заговезни, Нека си простим
LETO
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 356
Участник # 154
Дата на регистрация: 22-October 05



Днес е християнския празник Заговезни

Въпреки това нека използваме този повод и ние да поискаме прошка от хората около нас.

Ако има някой обиден от мен, мои постинги и коментари във форума моля форумци за прошка!

Бъдете живи и здрави.


--------------------
... ? ?? ?? ?????????.. ????? ?? ??????????? ?? ?????!..
PM
Top
Искрица
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 226
Участник # 243
Дата на регистрация: 26-January 06



Простено да ти е ,LETO и прости!

Традиционният отговор не е точно така, но смисълът е същия. smil4334abded4493.gif
PM
Top
bgskin
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 274
Участник # 69
Дата на регистрация: 4-August 05



QUOTE (Искрица @ Mar 5 2006, 05:53 PM)
Простено да ти е ,LETO и прости!

Традиционният отговор не е точно така, но смисълът е същия. smil4334abded4493.gif

Кажи на невежата какъв е традициония отговор.

Ако аз съм нагрубил някои е имало защо. :) хаха Сложен съм на извинения аз. Но що някой е повлякъл крак.

Моля да ми простите!?


--------------------
???? ??? ??????? ?? ???????? ?? ??????????????, ???????? ???????? ?????? ?? ??? ????? ?? ???????????.
PMUsers WebsiteICQ
Top
Искрица
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 226
Участник # 243
Дата на регистрация: 26-January 06



“Простено да ти е, Господ да прощава…” или
"Господ да прощава, простен да си!"
PM
Top
Севар
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 371
Участник # 13
Дата на регистрация: 11-July 05



Като пътувах днес и гледах на няколко места запалени ниви. Заради Заговезни може би? Ако някой съм го нагрубил или наскърбил незаслужено, моля да ми прости.
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
Top
gеorgi_nz
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



Простени да сте и вие.

По нашия край освен палене на огньове се хвърлят и стрели (бутурници). Мисля че е нещо специфично и не знам другаде да се прави това.
От дете това много ме е впечатлявало като традиция. Затова за някой от други части на страната това може да е интересно и ще го опиша.

Дни преди това се отива групово в гората от момчета и се намира определен вид дърво - казваме му "мекиш", понеже е меко и лесно се дяла. Всеки си избира млади издънки или клони и си отсича един наръч. Намира се и дрян - от него се режат няколко тънки и прави издънки за шишове.
Покрай цялата работа, в гората се провеждат игри и разни турнири за определяне кой е по по най, пали се огън пече се кой каво си носи и се обядва.

Като се приберат в къщи с материалите, хората почват да правят бутурниците собственоръчно край печката на топло. Има и състезание кой повече ще направи и на кой ще са по красиво изработени - въпрос на фантазия и умения с ножа. След няколко дни работа по няколко часа на ден идват Сирни заговезни и вечерта се пали голям огън някъде на широко място.
Всички се събират край него. Като започне да прегаря огъня тогава започва хвърлянето ня бутурниците. Това става като се закрепи на тънкия жилав дрянов шиш в специален отвор. Поднася се в огъня да се запалят ушите на бутурницата и със замах шиша се удря в едно по-дебело дърво , държано с другата ръка. Така еластчноста на шиша изстрелва бутурницата с голяма скорист и се постигат височини и разстояния над стотина метра. Смисъла на обичая според старите хора е да се "изплаши зимата" та да си ходи по-скоро. Първата изстреляна бутурница е за Бог. Останалите се наричат за членовете от семейството, включая коне, крави , кучета и котки.
А междувремено се предава от ръка на ръка бутилчица домашна ракийка. Накрая се прескача огъня от всички и после се прибират по домовете семейно да похапнат , попийнат и поприказват до късно вечерта .

Описвайки го така обичая едва ли успявам да покажа действителното сплотяване на хората и тяхното единство и радости около цялата тая работа. Веселбата е истинска и неподправена.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
gеorgi_nz
Публикувано на: 10.3.2008, 15:20
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



Желая на всички леки пости.

А ето за какво ставаше дума в поста ми преди 2 години по това време:
Извинявам се за големите картинки но нямам точно сега Шоп за да ги намаля.
User posted image

Това при добро изстрелване прелита 100-тина метра и описва огнена траектория в нощното небе.

А кога резултатите са слаби - картинката е такава:
( покрай димящия още от вечерта огън неумението е налице)

User posted image



--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
Marian_nz
Публикувано на: 11.3.2008, 14:53
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 43
Участник # 1 088
Дата на регистрация: 21-August 07



Май само в нашия край го има обичая с буторниците. Аз не съм хвърлял от поне 4-5г. Винаги ми се е падало да съм някъде другаде из България. Много ми липсва чувството от хвърлянето на буторници и сбирките около огъня. Всяка година все се каня да си правя да ги хвърлям и се не ми остава време да си надялам. . . smil3dbd4d99c6eaa.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020