www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Как Волжките Българи станаха татари


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Как Волжките Българи станаха татари, Жалба за отмяна на нормативни актове
Krum
Публикувано на: 23.10.2021, 19:48
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 14
Участник # 120 480
Дата на регистрация: 20-September 20



ПЪРВА ЧАСТ (човеко-машинен превод)

ЖАЛБА за отмяна на нормативни актове

До председателя на Върховния Съд на Руската Федерация
Ищец- Гусман Халилов Зинатович
т/факс: (8432) 57-55-92,
e-mail:bolgar@mi.ru
Ответници:
1. Правителство на Русия (РФ)-председател В. В. Путин
2. Комунистическа партия на Руската Федерация (КПРФ)-председател Г. А. Зюганов.
3. Президиум на Държавната Дума на РФ- председател Г. Н. Селезнев

ЖАЛБА
за отмяна на нормативни актове:
1) декрет на Съвета на Народните Комисари и ВЦИК на РСФСР от 27 май 1920 „Относно Автономната Татарска Съветска Социалистическа Република”;
2) Решение на Политбюро на ЦК на РКП/б/ от 26 януари 1920 година относно организацията на татарската република;
и двете в частта, касаеща елемента от името на създадената „татарска” република.
Със сигурност е известно, че с постановлението на болшевишкото правителство на Русия (Съвет на Народните Комисари на РСФСР) от 27 май 1920 г. „За Автономната татарска съветска социалистическа република“ на част от земите на Казанска провинция била създадена Татарската автономна съветска социалистическа република (ТАССР). Сега тази република се нарича "Република Татарстан" (РТ). Както можете да видите, смисълът е, че това е татарска република, държавата на татарите е запазена.
В обществото се е сформирало мнението, че името „Татарска - Татарстан“ съответства и следва от националното наименование на коренното население на републиката, а именно: казански татари.

Това обаче не е така. Освен това е вярно обратното.

Коренното население на съвременен Татарстан до 1920 г. се е самоназовавало българи и съответно в историята никога не е имало татарска държава в земите на Казанска провинция.

Името „татарска“ било дадено от болшевишкото правителство на Русия като средство (с цел) за насилствено налагане на прякора „татари“ на волжките българи. Това била заповед отгоре всеки волжки българин да се нарича така, както се нарича неговата република. Силата на държавната власт била използвана с цел промяна на името на народа, с цел придаване на официален статут на прякора по времето на затвора на народите* „татари“, с цел изкривяване на националното съзнание на народите на Русия.

Това се потвърждава от следния материал.

Фактът, че Татарската република е създадена от комунистическото правителство на Ленин през 1920 г.- общоизвестен факт (Ленин по това време е председател на Съвета на народните комисари на РСФСР).

”На 26 януари 1920 г. Политбюро на ЦК на РКП /б/ по принцип положително решава въпроса за организирането на Татарската република. " / От книгата: История на Татарската АССР. Под редакцията на доктора на историческите науки М. К. Мухарямов , Казан, Таткнигоиздат, 1973. /, с. 134. /

„На 2 февруари 1920 г., докладвайки на първата сесия на ВЦИК на УП за работата на Всеруския централен изпълнителен комитет и Съвета на народните комисари, Ленин заявил:„ Ние дадохме автономия на Башкирската Република. Трябва да създадем автономна татарска република ... " / пак там, стр. 134 /

"На 27 май 1920 г. е подписан указ за образуването на Татарска АССР. Декретът е изготвен под ръководството на ЦК на РКП /б/ и лично В. И. Ленин. Проектът на декрета е обсъден на заседанията на Политбюро на ЦК на РКП /б/ и СНК на РСФСР, на което председателствал Ленин “. / пак там, стр. 134 /

Указът е подписан от В. И. Ленин и председателя на ВЦИК на РСФСР М. И. Калинин.

Но възниква въпрос на какво основание е трябвало руското правителство да нарече републиката точно татарска? Въпреки че малко хора си го задават, защото, както бе споменато по -горе, отговорът на него е даден и го знаем от ранна възраст, още от училище. А именно: ленинското правителство на Русия назовало републиката татарска, защото е създадена на място, в земите на бившата татарска държава, Казанското ханство и като национално-държавна формация на татарския народ. Тоест ние сме уверени и считаме за правилно републиката да бъде наречена с името на коренното население, живеещо тук и/или/ с името на държавата, която преди е съществувала по тези земи.
И действително, главните основания за определяне на названието на държавните образувания в целия свят се явяват именно тези признаци. (Има дори по-рядко срещани признаци, например географски: Закавказка република, Приднестровската република, Република Идел-Урал, САЩ и други знаци, които няма да разглеждаме, тъй като това не се отнася по темата на нашето разследване.)

В нашия случай имаме Татарска Република, в чието име е заложен етноним, т.е. националното име на народа. Това означава, че по време на определянето на името на държавата е трябвало да има факти:

1. Съществуването на едноименната /т.е. татарска/ държавност по тези земи преди Октомврийската революция. Пример: преди октомври е била Руската империя, след което са създали Руската република - РСФСР.

2. Съществуването /пребиваването в даден момент/ по тези земи на коренното, титулярно население, което се нарича татари. Пример: местожителството на беларусите даде основание да се нарече републиката Беларус, въпреки че историята не познава държавността със същото име. Същият е случаят с Башкирската АССР, Чувашката АССР, Мордовската АССР и т.н.

Отсъствието на първата основа в действията на руското правителство е очевидно: по време на създаването на ТАССР не е съществувала държава с елемента на името Татарстан. Дори и да копаете по-дълбоко в историята не е известно, че на Волга, по земите на съвременната република Татарстан и по земите на бившата Казанска губерния някога е имало държава, наречена Татарска държава. Известно е, че е съществувало Българско царство - държавата Волжка България, която през 1552 г. е ликвидирана, а земите й са иззети от Московската държава. Това се потвърждава от документи: „През пролетта на 1487 г., по заповед на Иван III, голяма армия, водена от управителите и Мухамед-Емин е изпратена в Казан... след петдесетдневна обсада, Казан се предава. Летописците пишат: "Лета 6995 июля в 9 день воеводы же великого князя ... болгарский град Казань взяша и царя Казанского Алегама поимаша и с царицею, и матерь ево, и братию ево, и сестры ево изымаша, и всех привели к великому князю на Москву". За първи път градът бил наистина в ръцете на руските войски. В Москва започнали тържества: звъняли камбани, молитви, кръстни процесии, награди и награди на боляри. ... Установил се протекторатът на Московското Велико Княжество над Казанското ханство“. /По кн: „История Казани”. Книга I.-Казан,Татарско кн. изд-во.-1988. стр.48 /

А "Иван III приел титлата княз Български." /История на Татарската АССР, стр.33./

„Руските летописи, особено Никоновските, написани през 30-те години на ХV век от митрополит Даниил Рязанцем, непрекъснато говорят за генетичната връзка на някогашните „българи“ с днешните казанци: "...иже ныне глаголются Казанцы". Показателно е, че великият княз Василий III, при когото в началото на ?? век. казанците се съгласяват с руския протекторат, Иван III възстановил в своята титла званието „княз български”. Това станало през 1487 г. " / История на Казан, с. 41. / След това тази титла е запазена от руските царе до 1917 г. / Халиков А.Х. „Кои сме ние – българи или татари? "Казан: Издателство "Казан", 1992. стр.15 /.

(През XX в. за обозначаване на Волжките българи започва да се практикува формата на произношение и писане „булгари“, уж за да не се бъркат с Дунавските българи. Следователно понятията „волжки българи“ и „булгари“ се явяват равнозначни.)

Руските "Летописци дори в края на 16 век смятат Казан и населението му за българи. Така че в" Приказката за честния живот на царя и великия княз Фьодор Иванович от цяла Русия "се казва: /Иван IV/"превзе великия град Казан, плени всички в пределите на Казан и погуби много българи”. / В книгата: Алишев С.Х. Казан и Москва: международни отношения през ХV-ХVI век - Казан: Тат. книг. издат., 1995, стр. 19./


СЛЕДВА 2 ЧАСТ
PM
Top
Krum
Публикувано на: 23.10.2021, 19:49
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 14
Участник # 120 480
Дата на регистрация: 20-September 20



ВТОРА ЧАСТ

Чужди документи също говорят за това. Например турските: „... столицата на българския вилает, красив и щастлив град – един от големите градове на ислямския свят–Казан е феномен на времето и се намира далеч от ислямските вилаети, граничи с неверническите държави“. Така Казан се характеризира с документ, написан през 1550 г., две години преди окончателното му превземане от Москва. (списание "Ехо на вековете", Казан, май 1995 г., стр. 87).

Както виждате, Казан е бил столица на Волжка България. (За свидетелствата на западните очевидци вижте книгата: Халиков A. Х. „Кои сме ние: българи или татари?)

Със сигурност се знае, че българското царство на Волга е съществувало от 922 до 1552 г. „През 1552 г. московската армия печели блестяща победа – Казан е превзет. Най-накрая вековната борба на Рюриковичите с държавата на волжките българи приключи. Волга е московска река... Впоследствие историците ще създадат мит за покоряването на "Казанското ханство" - "последната крепост на татарите - завоеватели". Но самият Иван Василиевич отлично знаел кого завладява. В документите дори не се споменават "татарите". Иван Грозни покорява Българско царство“. (Гримберг Ф. Л. „Рюриковичи или седемстотната годишнина на „вечните“ въпроси., М.: Московски лицей, 1997, 308 стр.)

След ликвидирането на Българското царство се създава Казанското войводство, а по-късно – Казанска губерния. Казанската губерния просъществувала до 1920 г., когато болшевиките създават Татарската република върху част от нейните земи.

Много е важно да се отбележи, че когато Февруарската революция от 1917 г. дава свобода на народите на Русия, волжките българи-мюсюлмани взели решение да възродят собствената си държавност и създават Република „Идел-Урал”. Това решение е взето през юли 1917 г., в Казан, на II мюсюлмански конгрес. (История на Казан. Книга II.-Казан, Татарско издателство-1991 г., стр. 32/. (Трябва да се отбележи, че думата „мюсюлманин” моите предци са използвали по това време като име на народа, а не като обозначение на религиозна принадлежност. Следователно изразът „мюсюлмански конгрес“ тук не означава събрание на мюсюлманското духовенство, а среща на представители на народа).

На 20 ноември 1917 г. започва работа Народното събрание – парламентът на тази република (Мили Меджлис). Град Уфа е избран за столица на републиката. Територията на републиката включвала земите на съвременната Република Татарстан и Башкирската Република, т.е. историческите земи на Волжка България. Тази република е победена от болшевишкото правителство на Русия през пролетта на 1918 г. Този факт ясно свидетелства за тенденциите в национално-държавното изграждане на българския народ, в частност липсата и на най-малкото желание у него да наричат своята държава татарска. А също и за негативното отношение на РКП (б) и СНК на РСФСР към тези народни тенденции, към готови национално-държавни образувания, към политическата воля и естествените и законни интереси на хората в полза на техните волюнтаристки, антинародни конструкции. Това обстоятелство е едно от основните, потвърждаващи, че постановлението на СНК на РСФСР от 27 май 1920 г. е в противоречие със закона или други правни актове.

Както виждате, на земите на Татарската република, създадена от болшевиките, никога не е имало татарска държава, което означава, че болшевиките не са имали такава основа за името на Татарската република.

От разгледания материал също става ясно, че за болшевиките не е имало също второ основание, т.е. по време на създаването на Татарската република в земите на провинция Казан не е имало хора, които да се наричат татари. За това, в допълнение към горните автори и документи, свидетелства издаденият в началото на ХХ век енциклопедичен речник на Брокхаус и Ефрон (СПБ,1901, т. 64, с. 671). Сред московските владетели имала официална традиция да наричат татари всички тюркски и мюсюлмански народи в Русия. Обаче нито един от тези народи не се е нарекъл татари, т.е. това е бил техният общ прякор по време на затвора на народите* (както например името съветски народ беше общо име за всички народи на СССР). Дори великият руски историк Н. М. Карамзин авторитетно свидетелства за това, който пише през 19 век: „Нито един от сегашните татарски народи не се нарича татари, но всеки се нарича с името на своята земя“. („История на руската държава“, Санкт Петербург, 1818, т.3, стр. 172). По-специално, по отношение на волжките българи-мюсюлмани е било именно така. „Самите жители на Казан и района му не спряха да се наричат българи до Октомврийската революция.“ / История на Казан, книга I, стр. 40. /

"Тюркското население на този регион никога не се е наричало татари до 20-ти век." / Казан и Москва: междудържавни отношения в ХV-ХVI в.в., стр. 20./

„... името „татари“ до 20-те години на XX век се използва не като собствен етноним, а като въображаем макроетноним за обозначаване на... основно всички тюркски народи“. / A. Каримулин. "Терминът татари в системата на етнонимите." В сп. "Аргамак", бр. 10, 1994 г., с. 142. /

„Ректорът на Казанската духовна академия, един от активните практици и теоретици на антимюсюлманското отношение към населението П. Знаменски, който не може да бъде отнесен към симпатизиращите на татарите, пише“ през 1910 г.: „Самите татари наричат себе си българи /булгарлы/...”. / П. Знаменски, „Казанските татари”, Казан, 1910, с. 4. Според книгата: А. Г. Каримулин "Татарите: етнос и етноним", Казан, 1989, стр. 102, 103.)

Имало много опити за разкриване на Истината. Ще кажа само едно.

През април 1946 г. в Москва се провежда специална научна сесия в Академията на науките на СССР, посветена на проблема за етногенезиса на казанските татари. Тя е била организирана от Катедрата по история на Академията на науките на СССР. На сесията участвали изтъкнати учени-историци, археолози, етнографи, лингвисти и други специалисти, включително такива известни като М. Н. Тихомиров, Б. Д. Греков, Н. К. Дмитриев, А. Ю. Якубовски. Един от основните говорители - историкът и археолог А. П. Смирнов, посветил целия си живот на изучаването на Волжка България, позовавайки се на етническото самосъзнание на народа, подчертал, че „татарите” от незапомнени времена наричат себе си българи.
Известният езиковед-тюрколог Л. Заляй установява, че езикът на съвременните татари е естествено и пряко продължение на езика на българите. Изключителният тюрколог А. Ю. Якубовски отбеляза, че „населението на Татарската република, заемащо територията на бившата българска държава, не е напуснало оттук, не е изтребено от никого и живее до днес“; „Действително можем да кажем с увереност, че етническият състав на татарите или Татарската автономна република се състои от древните българи ...“ Основното заключение на научния форум е казано от академик Б. Д. Греков: Съвременните татари по произход нямат нищо общо с монголите, татарите са преки потомци на българите, етнонимът татари по отношение на тях е историческа грешка. (Според книгата: А. Г. Каримулин, "Татари: етнос и етноним", Казан, 1989, стр. 9-12)
Поради това,
Поради това по време на създаването на Татарската република на територията на новосъздадената република и на цялата Казанска провинция не е съществувал никакъв татарски народ. Заключаваме, че не е имало втора причина за болшевиките и за руското правителство да наричат републиката татарска република.

Защо възникна тази „грешка“?
Известно е, че когато се появи възможност /февруари 1917 г./ пред народите на Русия да създадат свои национално-държавни образувания, всички те, естествено, ги кръстиха на името на коренното си население. Например: Белоруска република, Башкирска република и т.н. Разбира се, с разрешението на РКП(б). Естествено и българите искаха да създадат Българската република. По-специално, това беше подкрепено от „Съвета на волжките български мюсюлмани“ / партията „Фиркай наджия“ / представляващ националноосвободителното движение на българския народ през 1862-1923 г. под ръководството на династията Ваисови /Ваисовское Движение/.

СЛЕДВА 3 ЧАСТ
PM
Top
Krum
Публикувано на: 23.10.2021, 19:50
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 14
Участник # 120 480
Дата на регистрация: 20-September 20



ТРЕТА ЧАСТ

В. И. Ленин и М. Вахитов, ръководителят на „Мюсюлманския социалистически комитет” (тук виждаме, че дори болшевиките отначало наричат волжките българи мюсюлмани) също са склонни към създаването на Българската съветска република /пак там, стр. 157/. Сред българския народ обаче се формира част от интелигенцията, която счита, че е необходимо въпреки руснаците, те да се наричат именно татари. При което те постъпили предателски по отношение на родния си народ, но считали, че в замяна ще му дадат величието на Чингис хан, което уж автоматично ги обзема и трябва само да се наричат татари. Например един от тях, пролетарският писател Г. Ибрагимов, пише: „Ние сме не само тюрки, но и монголи. Ние сме хора, ние сме монголи, ние сме тюрки, ние сме татари. Нашата зараждаща се култура ще бъде татарска култура. " (1912) " / Г. Ибрахимов, Съчинения в 8 тома, т. 7, Казан, 1984, с. 10. / В тези думи може да се види тъпата злоба на татаризма и непознаването на историческата Истина и интересите на народа, за да се угоди на техните маниакални амбиции. И в същото време това е неоспоримо доказателство за факта, че в началото на ХХ век татарският народ все още не е съществувал. Просто се роди изкуствено, като в епруветка. (Трябва да се отбележи, че национална организация, отдадена на идеите на татаризма и наречена татарска, по това време просто не е съществувала сред хората и не може да съществува, тъй като татарският народ все още не е съществувал.)

И това въпреки факта, че действителното състояние на нещата с прякора на татарите било такова, че хората не го приемали, смятали го за обидна дума, накърняваща достойнството. За това свидетелства самият Ибрахимов, който казва, че ако наречеш някого татарин, той се хвърля върху теб с юмруци, казвайки: защо ме обиждаш? / там, стр. 5. /
Какъв подлец трябва да бъде човек, за да наложи след това на родния народ омразното прозвище „татари”!
Г. Ибрахимов и няколко други подобни комунисти по указание на Сталин организират писмо от името на комунистите от Казанска губерния с молба да се нарече републиката татарска република. „Майсторът на политическите интриги, Сталин съумя да осигури удовлетворяването на това искане. /„Родиноведение“, стр. 157./
„Слухът за желанието на болшевиките да образуват република, наречена„ татарска “на територията на България, предизвикал възмущение ... селяните вдигнали през февруари 1920 г. в Казанска и Уфска провинция голямо антиболшевишко въстание с цел възстановяване на българската държава ... Въстанието бързо обхваща Мензелински, Уфски, Белебеевски, Бирски, Чистополски и Бугулмски окръг, а броят на въстаниците достига 40 хиляди души ... " Селското въстание бушувало около два месеца, но през март 1920 г. било брутално потушено от Червената армия, което не спира дори пред оръдейния обстрел на аули и села.” /Родиноведение, стр. 58/ Затова, за окончателното усмиряване на българите, за окончателното пречупване на народната воля, през 1921 г. болшевиките организират тежък глад в Казанската губерния, в резултат на който отново измрели стотици хиляди хора.

Това не може да е грешка от незнание, Ленин е знаел, че ние сме българи. Така че това е умишлено, злонамерено действие. Какви злонамерени намерения са имали болшевиките при изкуственото създаване на татарската република?
Днес не е тайна, че болшевиките са наследници на най-лошите традиции на имперската политика в националния въпрос, а именно великоруския шовинизъм. За да се формира у човека чувство за класово превъзходство, беше необходимо да се запазят и задълбочат чувствата на неразбиране и злоба на човек към човек на национална основа, с което Русия е известна. Един озлобен, измамен човек е по-лесно да се подбужда срещу себеподобните си, обявявайки ги за врагове (и срещу вътрешна опозиция и използване като оръжие за международна експанзия). За това народите бяха разделени на добри и лоши, по -стари и по -млади. За да оправдае тази политика исторически, историята на всички народи на Русия беше изкривена. На първо място историята на руския и българския народ. Болшевиките имаха нужда от второкласен татарски народ като историческо плашило, за да раздуха психоза на враждебност и омраза сред народа, а татаристите също се нуждаят от татарски народ, само че като първокласен, най-велик, който ще бъде способен да съживи Златната орда и да постави руснаците на място. За постигането на тези „велики“ цели беше необходимо също така да се култивира взаимен гняв и вражда между двата най-големи народа на Русия. Следователно интересите на болшевиките и татаристите съвпаднали, следователно болшевиките, използвайки властта, подкрепяли татаристите и създадоха татарския народ.
Политическите изчисления на комунистическото правителство на Русия включват и намерението за разделяне на българския народ на неговите съставни части и премахване от дневния ред на въпроса за създаването на голяма българска република (като разгромената република "Идел-Урал"). В резултат на изпълнението на сталинския план за създаване на Башкирската и Татарската съветска република, волжко-българският народ е разделен на две части. „Не желаейки да създава твърде големи републики за българите във Вътрешна Русия, Сталин се стреми да ограничи българската автономия до пределите само на Казанската територия и да присъедини Източна България към Башкирската република“ /пак там, стр. 156./
Изводът е очевиден: болшевиките нарекоха републиката татарска, за да угодят на своите античовешки политически изчисления, в името на вечния триумф на злото и насилието.
Отчитането на волята на хората под диктатурата на комунистическата партия беше изключено. Името на републиката е определено без да се отчита волята на народа, с груб указ отгоре. „Нямаше общонационално обсъждане на проекта за формиране на ТАССР ...“ / „Родиноведение“, стр. 1бО. / „Сталин беше този, който присвои българската земя ... името на Татарстан.“ / Пак там, стр. .160. /
„След образуването на Татарската АССР в рамките на Съветска Русия всички българи са официално наречени „татари”, българската култура – „татарска култура”, а българският език – „татарски език”,...”/пак там, стр. 159. /.
„След 1920 г. казанските татари използват името татари, в условията на тежкия съветски режим е невъзможно да се използва друг етноним“. (Проф. Н. Давлет, „За проблемите на националното самосъзнание на татарите през 20 век”, в книгата „Академик М. Закиев”, Москва, 1998 г., с. 46).
Така прозвището татари е наложено насила като самоназвание на волжките българи.
Дори пред тежките репресии българите продължават да се наричат българи. Например през 1922 година, известният руски историк М. Г. Худяков свидетелства: „Масата съвременни казански мюсюлмани и в момента не се смятат за татари, а се наричат българи.“ / М. Худяков, Мюсюлманска култура в Средното Поволжие. Казан, 1922 г. стр. 15. /.
А при преброяването на СССР през 1926 г. по някои данни около 1,5 милиона души се наричат българи /булгари/. Вижте копие от личния лист от общосъюзното преброяване от 1926 г., адресирано до А. Н. Максудов, където той посочва националността си като "татарин/ български тюрк/" (списание "Ехо на вековете", Казан, май 1995, стр.184)
Много хора си спомнят, че ние сме българи, а не татари. Както пише академик А. Г. Каримулин в книгата "Татари: етнос и етноним" (стр. 6), той „винаги е търсил контакти с хора от по-старото поколение и се е уверил, че в тяхната памет произходът на съвременните татари се свързва с българите-тюрки и тези хора с негодувание говорят за несъответствието между името на народа и неговия произход”.
И днес хората си спомнят истинското си име и искат да го върнат, което се потвърждава от официални признания: „В много писма от различни региони на страната казанските татари се молят да ги наричат „българи“ или „булгари“.“ Октомври 1989 г. Издаден от ЦК на КПСС, Москва. От „списъка с искания, редовно повтаряни по пощата на Централния комитет на КПСС по въпроси на междуетническите отношения“/.
PM
Top
Krum
Публикувано на: 23.10.2021, 19:51
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 14
Участник # 120 480
Дата на регистрация: 20-September 20



ЧЕТВЪРТА ЧАСТ

В Казан е създаден Българският национален конгрес – обществено движение с цел да се постигне връщането на родното самоназвание „българи” в народа.
Считам, че горният материал убедително свидетелства за несъответствието със закона или друг правен акт на решението на Политбюро на Централния комитет на РКП (б) и декрет на СНК и ВЦИК на РСФСР за създаването на Татарската република, в частта, отнасяща се до името "татарска", тъй като са очевидни следните обстоятелства:
1. Този декрет (и решение) не е в съответствие с нито един закон на РСФСР, който е бил в сила към момента на приемането му, по-специално като: „За правото на нациите на самоопределение“, „Декларация на правата на трудещите се и експлоатираните хора", Конституцията на РСФСР, приета на съветите на V конгрес на 10 юли 1918 г., която провъзгласява, че "Съветската руска република се създава на основата на свободен съюз на свободните нации, като федерация на съветските национални републики“.
Неспазването на закона се изразява в следното:
а) декретът (и решението) е прието в нарушение на демократичните процедури, без процедурата за определяне и зачитане на волята на народа, освен това, противно на ясно изразената народна воля, със сила;
б) декретът в обжалваната част е приет с явно превишаване на правомощията на Политбюро на Централния комитет на РКП (б), Всеруския централен изпълнителен комитет и болшевишкото правителство на Русия, тъй като те нямат правомощия да определят името на народа. Изборът на името на тяхното държавно образувание е прерогатива на самия народ от автономната република.
в) това е акт на насилствено, злонамерено налагане от комунистическото правителство на Русия на прозвището татари като самоназвание на волжките българи;
г) декретът (и решението) налагат на мен (и на моя народ) незаконното задължение да се наричам татарин;
д) декретът (и решението) налага на мен (и моя народ) морална отговорност пред граждани на други националности за "зверствата на татарите" в историята на Русия, за "татарското иго", което не е предвидено с никакви нормативни актове;
е) декретът е приет без да се вземат предвид обстоятелствата от съществено значение. Основният: болшевиките унищожават националната държава на волжките българи – република Идел–Урал (Волго–Уралска държава) и „зарадват?“ народа на Татарската република, противно на вековните им интереси и стремежи;
ж) декретът узаконява само по отношение на моя народ колониалната, фалшива, унизителна традиция на царизма, която очерня доброто ми име, да наричам всички тюркски народи татари.
2. Този декрет (и решение) не съответства на обичайната човешка практика за присвояване на имена на държавни образувания по името на народа или по името на предишната държавност (или по други приложими в практиката основания): към момента на образуването на ТАССР в света нямаше нито татарски народ, нито татарска държава...
Наричайки републиката татарска, болшевишкото правителство на Русия:
1. Нарушава правото ми на собственото ми национално име;
2. Нарушава е правото ми да определя и посочва собственото си гражданство (член 26 от Конституцията на Руската федерация-КРФ);
3. Отричането на българската ми същност също се узаконява. Имам право на собствената си национална същност, която ми принадлежи от раждането и съответства на националната същност на моите предци.
4. Нарушено е моето неимуществено право на историческата, духовна приемственост на поколенията - аз и моите предци;
законът предписва да се грижи за опазването на историческото и културното наследство, да опазва паметниците на историята и културата (чл. 44 от КРФ);
5. Декретът оскърбява духа на моите предци, живеещи в душата ми, и в частност духа на дядо ми, който ми каза, че ние не сме татари, а българи, думата татарин означава безбожник. Одобрява ли той факта, че в паспорта ми пише, че съм татарин и че трябва да се наричам татарин? Духът на дядо ми, духът на баща ми-това е мое нематериално благо, моралът предписва да бъда верен на духа на моите предци. Държавата се опитва да вземе това благо от мен, въпреки че не подлежи на отчуждаване;
6. Обиждайки духа на моите предци, прозвището татарин обижда и мен, нарушава моралното ми благополучие, моралната свобода;
7. Моята държава със силата на властта, със силата на държавната принуда ме задължава и принуждава да се наричам татарин. По този начин той ме лишава от свобода на мисълта и убежденията, свобода на морално състояние, свобода на духа (чл. 29, ал. 1 и 3 от КРФ);
8. Нахлу в личния ми живот, което ме лиши от такава нематериална облага като неприкосновеността на личния (личен) живот, наруши правото ми на свобода и лична неприкосновеност (чл. 22 и 23 от КРФ);
9. Държавата ме принуждава да асимилирам информация за чуждата за мен история на татарския народ, тоест татарите, създали Златната орда. Това е възможно, защото носителят на името татарин психологически възприема татарската история като своя.
14. На практика татаризмът (идеология, която твърди, че аз и моят народ сме татари) е издигнат в ранга на държавна идеология, задължителна за всички, което противоречи на действащото законодателство на Руската федерация, член 13, алинея 2 и член 28 от КРФ.
15. Фактът, че името татарин има лошо значение е известно на всеки руснак. Това е добре известен факт и не изисква доказателства. Необходимо е обаче да се спрем малко на това, за да подчертая колко вредно е неговото въздействие върху хората (върху мен) и да покажа, че това не е мое субективно впечатление, а обективно явление от социалния живот, оценката на човек от обществото.
Всеки руснак знае, че името татарин има унизително значение, означава недостоен, неморален (тоест нарушител на всички морални норми), нисш, второстепенен, див, несъвършен, разбойник, предател и т.н. С една дума - мръсен. Този обиден смисъл е толкова дълбоко вкоренен в съзнанието на хората, че думата татарин днес е критерий за оценка на човек, еталон за морално несъвършенство, физическа и интелектуална малоценност. Това се доказва например от широко разпространената поговорка: „Неканен гост е по-лош от татарин“. Тук виждаме, че татаринът е критерий, публична оценка на човек, чието поведение не отговаря на моралните норми, ги нарушава. Добрият човек посещава само с покана, защото само такова поведение отговаря на нормите на морала. Знам достоверността на горната информация за обидният смисъл на името татарин от моя собствен опит.
От детството си чувствах проклятието на официалното име на татарите, което се проявяваше по отношение на мен като враждебност от страна на моите връстници. Арогантното отношение, униженията и побоите само защото съм татарин бяха нещо обичайно на нашата улица в Казан, където съм роден и израснал. Спомням си, че още в предучилищна възраст, след поредната разправия, въз основа на прякора татарин, се върнах у дома и, минавайки покрай къщите, където живееха руснаци (частни къщи), си помислих, че има добри хора по света - това сме ние и лошите са руснаци... Училището само добави самочувствие към моите потисници и отслаби позицията ми. Това пролича особено ясно, когато се обсъждаше темата за татаро-монголското иго в Русия.
Как мои татарски съученици получиха незаличима психична вреда през тези години, утвърждавайки се в агресивност към обществото, или се разпаднаха и израснаха като слабоволни хора. Депресията в настроението, липсата на интерес към живота ми станаха постоянни спътници именно от онези ученически години. Именно в ученическите си години научих от лекарите, че в света има успокоителни, които ми предписаха, за да поддържам здравето си. Някои от моите връстници се бунтуваха, не искаха да признаят своята малоценност, но учителката твърдо настояваше, че татарите са лоши хора (диви, ниски, теснооки, мръсни по тяло и душа, разбойници, които не знаят и не искат да работят, които непрекъснато ограбваха руския народ и му пречеха да живее и да гради светло бъдеще; некадърни зли поробители, изнасилвачи; превземането на Казан е свято възмездие за т........
PM
Top
Krum
Публикувано на: 23.10.2021, 19:52
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 14
Участник # 120 480
Дата на регистрация: 20-September 20



ПЕТА ЧАСТ

........ превземането на Казан е свещено възмездие за техните зли дела, триумфът на добрите хора над злите). Как бях готов да потъна в земята, как се срамувах от предците си и от себе си, приемайки тази мръсна лъжа за истината. Спомням си, когато минахме през падежите на руски, един от съучениците ми по никакъв начин не можа да научи необходимите правила. И учителката публично заявява: „Ако не разбираш, иди в татарското училище. В татарския език няма падежи, това е езикът на дивите номади“. Колко обидно беше за родния ми език! Като послушно дете не можех да се озлобя. Душата ми беше още по-смачкана от тежестта на унижение, обида, малоценност. Но Всевишният ми даде сили да проверя тази информация. Колко ниско падна авторитетът на учителката в очите ми, когато разбрах, че тя разпространява клевети за родния ми език и че в родния ми език има толкова случаи, колкото и в руския. Ако вземем предвид, че калта за татарите се излива и се излива на фона на величието на всичко руско, на фона на благородството и святото съвършенство на руския народ, става ясно, че психологическият ефект от унижението на моята личност умножи много пъти.

Опишете какво преживях в армията за две години служба? Трудно, но необходимо! Предубедеността към връстниците, макар и значителна, не заслужава да се споменава. Офицерите, "големи ценители на историята" и възпитатели на патриотизъм, директно пропагандираха шовинистичните идеи за превъзходството на руснаците за пример на неблагодарните татари. Никога няма да забравя как един офицер, около който се събрахме, започна да ни убеждава, че татарите са лоши, а руснаците добри, директно подбуждайки обикновени руснаци срещу мен - сержантът и командирът на отряда. Опитах се да намекна, че не сме татари, а българи и съжалявах. Офицерът вече се отнесе конкретно срещу мен, като каза, че все още не можем да се измъкнем от историческата отговорност и че просто лъжа, за да се оправдая.
След години на работа в трудовите колективи на казанския завод за хеликоптери. Колко много междуетническа враждебност и неразбирателство има в тях, преминаващи на моменти в открита враждебност! Всъщност, както казва академик М. З. Закиев, татарите са олицетворение на историческия образ на врага за всички народи на Русия, преди всичко за руснаците. Освен видимата част от „айсберга“, често облечена в шеговита форма, ще цитирам една случка, която ме шокира. Две ниски жени стоят пред ръководителя на цеха, руснак по националност. Тези жени в нашата работилница вършеха същата работа и винаги я правеха заедно: премахваха производствените отпадъци. Чувам една от тях да казва на ръководителя: "Защо сте ми платили по-малко, отколкото на нея. Работихме заедно по едно и също време." Другата мълчи наблизо. А шефът отговаря: „Да, твоят татарски език просто ме целува отзад“. Дори не знаех преди, че едната от тези жени е татарка, а другата рускиня, така си приличаха. А шефът, оказва се, стриктно взема предвид този фактор и плаща за една и съща работа различно в зависимост от националността: за татарите по-малко отколкото за руснаците. В следващите дни бях зашеметен. Дълго време не можех да дойда на себе си. Толкова силно ме въздейства това свидетелство, че благодарение на националния си произход съм човек от втора класа, вероятно и защото вече възприемах комунистическата пропаганда като избавител от дискриминация по етнически признак. Тогава, когато този майстор лично ми каза, че няма да имам възможност да нося дъждобран полско производство, а щях да ходя по лапти**, ако не беше благосклонността на руснаците, вече го изживях по-лесно. С това той подчерта, че аз съм му завинаги длъжник, защото аз съм втора класа, а той първокласен благодетел, избавител от дивачеството, водещо към светло бъдеще, към прогрес. Годините на служба в органите на вътрешните работи (1981 до 1997) свидетелстват и за фалшивото, неправилно, унизително положение, в което волжките българи са поставени с декрет, който задължава да се наричат татари, а аз, в частност, като един от тях. Непрекъснато, от детството до днес, усещах и усещам тежестта на социалната атмосфера, потискаща душата ми, унижаваща моята чест и достойнство. И всичко това заради проклятието на името на татарите, което съм принуден да се наричам по волята на комунистическото правителство на Русия; заради особеното унизително значение, което има името Татар, и заради злонамерените, клеветнически действия на болшевишкото правителство на Русия, което насилствено наложи прозвището татари като национално име на моя народ и на мен - част от него, което до днес ме задължава да бъда наречен татарин и да въплъщавам историческия образ на врага, да чувствам враждебните нагласи на членовете на обществото.
18. В Република Татарстан и Руската федерация от 1993 г. (годината на приемане на Конституцията на Руската федерация) повече от 200 души са променили вписването на националност в паспортите си от неправилен татарски в истински българин или булгари (виж отговора на И.Ф. Исмагилов, заместник-ръководител на Държавния комитет по статистика на Република Татарстан. „До булгарското общество“ в Казан). Всички те са постигнали това въз основа на съдебни решения. Тоест, паспортно-визовата служба на Република Татарстан и други субекти на Руската федерация отказа да удовлетвори всички тях, нарушавайки конституционното им право да определят и посочват своята националност (член 26 от КРФ) и принуждавайки ги да преминат през унизителни съдебни процеси, в които съдиите се занимаваха с определяне на националността на дадено лице, изискваха представяне на доказателства за принадлежност към българска националност, вместо да се установяват и премълчават фактите за нарушаване на правата на човека от УПВС (двойно нарушение на правото на човека да определя и посочете националността си). Аз също се обърнах към УПВС със заявление за промяна на записа на гражданството ми в паспорта ми и също получих отказ. Минах през всички съдилища, мислех, че Върховният съд на Руската федерация ще прецени според закона, но сгреших. ВС на РФ (прилагам копие от решението) също смята, че нямам право да определям националността си сам, но трябва да представя доказателства пред държавата кой съм. И едва тогава тя, в лицето на длъжностни лица, ще определи въз основа на тези доказателства към коя националност принадлежа. Считам тези действия на моята държава като принуждаващи ме да се откажа от мнението и убежденията си относно националността си, което е забранено от член 29, алинея 3 от КРФ. Защо държавата счита, че съм татарин? Защо нарушава правото ми на свобода и лична сигурност, правото на свобода на мисълта и правото на личен живот? Защо безцеремонно нахлува и потиска душата ми?
19. Тази ситуация също вреди на моята бизнес репутация.

Аз съм председател на Българския национален конгрес (БНК) - обществено-политическа организация с цел да върнем нашето родно национално име българи (волжки българи) на нашия народ. Хората, ръководени от авторитета на държавната власт, потвърждаващи със силата на декрета от 27 май 1920 г., че сме татари, показват естествено недоверие към моята компетентност и валидността на програмните разпоредби на БНК, което нанася непоправими щети на моята бизнес репутация. (И също така ограничава свободата на дейност на обществено сдружение, член 30 от КРФ).
Както можете да видите от горното, моят живот е минал и протича в условия на духовно и психологическо потисничество, причинено от постоянното унижение на моята чест и достойнство.
20. Принуден съм да се наричам татарин, след което съм подложен на психологическо страдание, за да ме озлоби срещу себеподобните, т.е. това е мъчение. Целият ми живот, от раждането до днес, не е живот, а мъчение, извършено, за да получа от мен съгласие за създаване на „велик татарски народ“, за да формирам национално превъзходство и омраза към руснаците, за да лиши мен (човек) от любов към ближния. Какво е забранено от член 21 от КРФ и 29, параграф 2.

СЛЕДВА 6 ЧАСТ
PM
Top
Krum
Публикувано на: 23.10.2021, 19:53
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 14
Участник # 120 480
Дата на регистрация: 20-September 20



ШЕСТА ЧАСТ

21. Като си постави за цел експериментално да създаде „татарски народ“, комунистическото правителство на Руската федерация ме постави в положението на опитно зайче, въпреки че нито аз, нито моя народ дадохме такова съгласие (чл. 21 от КРФ).
Това е същото преживяване с мен и моя народ като опитът за създаване на велик съветски народ над всички народи на СССР, над всеки гражданин на СССР.
22. Твърдението в обществото на мисълта, че съм татарин (а моят народ са татари) е престъпна клевета. Този декрет издигна клевета в световен мащаб срещу моя народ и мен в частност и по този начин всъщност духовно репресира мен и моя народ. Той извършва духовния геноцид на волжко–българския народ и мен лично, като нахлува в личния ми живот и налага неправомерно задължение да се наричам татари.
23. След като създаде ТАССР, руското правителство на болшевиките ме лиши от такава нематериално благо като здравето. Постоянно в състояние на физическо, психическо и морално страдание, причинено от несправедливото, унизително отношение на обществото към мен поради фалшивото национално име татарин; страданието, причинено от постоянното нахлуване на държавата в личния ми живот и прякото нарушаване на моите морални права (облаги), доведе до вътрешна дисхармония в психиката ми, до ненужен стрес в тялото, до депресия, до силно главоболие, болка в сърцето и черния дроб, отслабване на зрението, до раздразнителност. С една дума, постоянно съществуващата морално-психологическа атмосфера на унижение на моето човешко достойнство и чест нанесе вреда на здравето ми.
Резюме:
С декрет на болшевишкото правителство на Русия (СНК и ВЦИК на РСФСР) от 27 май 1920 г. „За Автономната Татарска съветска социалистическа република“ върху част от земите на Казанска губерния е създадена Татарската автономна съветска социалистическа република.
Този декрет в обжалваната му част не е в съответствие със закона и други правни актове.
В същото време той нарушава моите неимуществени права и ме лишава от нематериалните блага.
Освен всичко друго, той разпространяваше обидна информация, която не отговаря на действителността, т.е. нарушава правото ми на добро име.
Въз основа на гореизложеното и действайки в собствените си интереси и интересите на мнозинството руски граждани, в интерес на подобряване на моралния и психологически климат в руското общество, в интерес на триумфа на Истината и Доброто в нашия живот, моля да защитите гражданските ми права по следните начини:

1. Да отмени декрета на СНК и ВЦИК на РСФСР „За Автономната Татарска Съветска Социалистическа република“ от 27 май 1920 г. в частта относно елемента от името на създадената „татарска” република, както и да признае за недействително решението на Политбюро на РКП (б) от 26 януари 1920 г. за създаване на ТАССР в същата част.

2. Да възстанови положението отпреди нарушаването на моите граждански права, задължавайки упълномощения федерален орган на държавната власт на Руската федерация да премахне думата "Татарстан" от името на субекта на Руската федерация "Република Татарстан" с подходящ акт (указ на президента на Руската федерация или съвместно постановление на правителството и Държавната дума на Руската федерация).

3. За опровергаване на информацията, дискредитираща честта, достойнството и деловата ми репутация, че съм татарин по националност, задължавам подсъдимите:
а) да се появят във всички федерални медии на Руската федерация с опровержение на информацията, която ме дискредитира;
б) задължаване на правителството на Руската федерация незабавно да въведе изменения в училищните учебни програми по историята на Руската федерация и историята на Република Татарстан, като обясни, че до 1920 г. в природата не е имало татарски народ, а е имало волжско-български народ, който през 1920 г. бива насилствено преименуван на татари от болшевиките и Ленин.

4. Да задължи всеки ответник да ми заплати два милиона щатски долара като обезщетение за неимуществени вреди (телесни и психически страдания), които са ми причинени от нарушаването на моите неимуществени блага и лични неимуществени права.

16 февруари 2000 година
Г. Халилов
---------------------------------------------
Ето и оригиналът:
http://baltavar.narod.ru/Galoba.html
PM
Top
Сакар
Публикувано на: 23.10.2021, 20:26
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 371
Участник # 2 033
Дата на регистрация: 10-October 09



Круме, поздравления за труда ти!

Мисля, че вече съм публикувал тези сведения във форума, но нека да ги има и в тази тема:

“Царь же и великий князь Иван Васильевич всеа Руси в лето 7061-го [1552 г.], (…) поиде во мнозе силе и град их великий Казань взят, пределы их Казанския вся поплени и многое множество нечистивых Болгар погуби, оставших же от плена всех под свою царскую десницу покори.”
(Полное собрание русских летописей. Т.14. М.,1965. стр. 3. Повесть о честном житии царя и великого князя Федора Ивановича всея Руси).

“Известный башкирский возмутитель Батырша, возмущая башкирцев к бунту, в письме своём всех здешних магометан болгарским народом называл”.
(П.И.Рычков. Опыт Казанской истории древних и средних веков. СПб., 1767. стр. 18-19).

“Масса современных казанских мусульман и в настоящее время не считает себя татарами, а зовет себя булгарами…”
(М.Г.Худяков. Мусульманская культура в Среднем Поволжье. Казань, 1922. стр. 15).

“Нынешние татары казанские и сибирские, разнося халаты по улицам русских городов, величают себя "булгарлык", "булгарством”.
(В.В.Григорьев. Волжские татары. Библиотека для чтения. 1836. Т.XIX. Отд. III. стр. 24).

“Не могу… пропустить позднейшего известия Куника… что "Казанских Татар и по сию пору в Средней Азии называют Болгарами.”
(Н.И.Золотницкий. Лингвистическая заметка о названиях булгар, биляр и моркваши. Труды ИОАИЭ. Т.3. Казань, 1884. стр. 33).

“… Казанские татары всегда относились к булгарам, как потомки к предкам, и булгарская старина считалась священной… На тесную связь современных казанских татар с булгарами указывают и те родословные, которые имеются во многих татарских семьях и которые чаще всего упираются в то или иное лицо — выходца из Булгара.”
Н.И.Воробьев. Казанские татары. Казань, 1953. С. 19.

"Сами жители Казани и её края вплоть до Октябрьской революции не прекращали называть себя булгарами. О том, что казанское население называло себя булгарами, а не татарами ("булгарлык", "булгарство"), писали историк XVIII века П.И.Рычков, крупный тюрколог первой половины XIX века В.В.Григорьев, выдающиеся тюркологи В.В.Радлов, А.Н.Самойлович… учёные К.Насыри, Х.Атласи и многие другие".
(История Казани. Первая книга. Казань, 1988. С. 40).

"…татары поволжские — потомки не татаро-монголов XIII века, а волжских булгар, подвергшихся в XIII веке такому же страшному разорению, как Русь, половцы, аланы и многие другие народы... Можно понять и потомков булгар или половцев, которые по ошибке мнят себя наследниками Чингисхана и Тохтамыша…"
(А. Кузьмин. Пропеллер пассионарности, или теория приватизации истории. Молодая гвардия. 1991. № 9).

"Татары не безъ гордости величаютъ себя булгарлыкомъ (булгарствомъ). Почему именно? Потому, что въ первыхъ двухъ случаяхъ сознается культурное превосходство Русскихъ, а во второмъ (сознавалось и перешло въ традицию) - превосходство Болгаръ".

(Горните сведения препечатвам от http://www.tatworld.ru/article.shtml?artic...n=0&heading=11)

А. Х. Халиков. Кои сме ние – българи или татари? http://www.remezovi.ru/biblio/genealogia/bulgar_tatar.htm

(Виктор Рогозин. "От Оки до Камы", исторический очерк о народах по Средней Волге, журнал "Волга", том 3, С-Петербург, 1881г., стр. 194):
http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0...55/page/80/vc/1

http://www.bulgarite.info/node/4

http://kitap.net.ru/nurutdinov2.php

Г. Халил. Къде изчезна Волжка България?: http://www.bulgars.ru/stati/disapp.htm

Бариев Р.Х. 2005. Волжские булгары. История и культура. Санкт-Петербург: http://bulgarizdat.ru/book2501.shtml#_ednref3

http://temanews.com/index.php?p=tema&iid=363&aid=8780

Антропологически и генетически изследвания, доказващи, че казанските ‘татари’ са директни наследници на волжките българи:

http://myslim.ru/antrop/antrop.htm

У татар Заказанья и Чистопольского района он (понтийский антропологический тип) колеблется в пределах 40-45%. Этот тип у сибирских татар не известен. В палеоантропологическом материале он хорошо выражен у домонгольских булгар, в современном - у карачаевцев, западных черкесов и в осточной Болгарии у местного болгарского населения, а также у части венгров. Исторически его следует увязывать с основным населением Волжской Булгарии.

http://supernovum.ru/public/index.php?doc=119 Имеются ли генетические следы «титульной нации» Золотой Орды?

http://www.bulgars.ru/ct/mamai.htm «Мамай прошел, а мы и не заметили»
PM
Top
anti666
Публикувано на: 24.10.2021, 20:10
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 372
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



http://www.voininatangra.org/modules/ipboa...=ST&f=25&t=3863
"През март 1992г. във Волжска България се провежда референдум за излизане от състава на Руската федерация. 61.4% са гласувалите за независимост на Волжска България.

Вопросът, изнесен на Референдум в република Татарстан на 21 марта 1992 года:"Съгласни ли сте Вие Република Татарстан да бъде суверенна държава, субект на международното право, строящо своите отношения с Руската Федерация и другите републики (в рамките на СНД, бел.пр) и държави на основата на равноправни договори?" се счита приет - за него са гласували повече от половината (61.4%) граждани на републиката, участващи в референдума. На 6-и ноември същата година, на основание този референдум, е приета новата Конститиция на Татарстан, с която републиката се обявява за независима държава.
Тази конституция е подменена чак през 2004г от Путин. Защото през 2002г. Конституционния съд на РФ еднолично решил, че Конституцията на държавата Татарстан не съответствала с конституцията на Русия. Същата 2002 година като демонстрация на сила, войски на РФ обсаждат цялата територия на Волжска България, за да осуетят евентуални брожения.

Този момент също е пропуснат. Вече към сегашно време, а той е много важен, особено след анексията на Крим.


--------------------
Ротшилд; “През 2030 година няма да има нито държава България, нито живи Българи"
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
Любомир 10/12/2024
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020